Risotto sa komoračem i morskim plodovima
Morski plodovi su omiljena hrana većine nas iz više opravdanih razloga. Lako i brzo se pripremaju, lako se vare, imaju nutritivni sastav veoma dobar za naš organizam, a i ono što je najvažnije super su ukusa.
Verovatno za vas nije ništa novo kada vam kažem ovo je recept za rižoto od morskih plodova. Jer ste ga do sada pripremali više puta, pa vam ovaj na prvi pogled ne izgleda ništa posebno…Ali on to jeste…
sastojci
- 200 gr lignji
- 200 ml bisque (u tekstu imate šta je i kako se pravi)
- 150-200 ml bistre povrtne supe
- 1 šolja pirinča
- 1/2 glavice crnog luka, srednje veličine
- 70 gr parmezana
- 35 -50 gr putera
- 1/2 čaše belog vina
- 1/4 glavice komorača
- malo maslinovog ulja
- so, beli biber
Uputstvo
- Lignje očistimo, operemo. Razdvojimo krakove od tela. Lignju isečemo na tanke kolutiće i ostavimo sa strane.
- Crni luk očistimo, operemo i isečemo na kockice. Isto tako uradimo i sa komoračem. Treba da budu kockice istih ili sličnih dimenzija zbog ujednačenosti dinstanja.
- Na malo maslinovog ulja zagrejanog u šerpi staklasto propržiti crni luk. Luk u rižotu se ne sme osećati na zubima.
- Dodati mu pirinač i pržiti sve zajedno dok i pirinač ne postane staklast. Dodati komorač i dinstati sve zajedno još koji minut. Zatim uraditi glaziranje.
- Glazirati pirinač, luk i komorač sa 1/2 čaše belog suvog vina. Nastaviti sa dinstanjem dok vino u potpunosti ne ispari.
- Zatim dodati iseckane lignje, glazirati drugi put 1 kutlačom bisque-a i nakon toga dodati kutlaču povrtnog bujona. Kuvati dok se tečnost u potpunosti ne redukuje.
- Narednih 20 minuta treba dodavati naizmenično bisque i povrtnu supu (bujon) dok pirinač ne postigne odgovarajuću "al dente" strukturu.
- Pri kraju kuvanja dodati parmezan, dobro promešati. Sada već treba da bude vidljiva kremasta struktura.
- Kada je rižoto gotov, izmaći ga sa ringle i dodati puter isečen na kockice.
- Sve dobro sjediniti i servirati.
- U medjuvremenu ste u dubokom ulju na samo nekoliko sekundi propržili krakove lignji i njih ste stavili "on top" na vaš rižoto.
- Ukrasite ga po vašem ukusu, ja sam moj kao na slici.
Jeste zato što sam ga deglazirala umesto samo sa belim vinom i sa Bisque-om. I jeste što sam ukus morskih plodova upotpunila sa komoračem.
Verujem da možda neki znaju šta je „Bisque“, ali verovatno većina ne zna. Pa bih ujedno da iskoristim priliku da vas naučim još jedan termin u kulinarstvu.
Šta je to Bisque?
Bisque francuski termin za kremastu, gustu supu, ali ona koja je napravljena od „ljuskara“ (jastoga, škampa, gambora, rakova itd).
Moj Bisque je napravljen od jeftinijih ljuskara (račića) i naravno sačuvanih ljuštura od nekih prethodnih kupljenih tura. Naravno uz dodatak lajt povrća, pa uradite sve kao da pravite klasičan grejvi (sos), ali ređi i umesto kostiju junetine, piletine koristite ljuskare zajedno sa njihovim omotačem.
Jedina razlika je u tome što na kraju kada propasirate gravy ubacite po koji račić i izblendajte zajedno sa supom.
Opciju kako da napravite zamenu za bisque imate ovde.
Inače gotov bisque ima i da se kupi kod njih.
Morski plodovi
Nisam ovoga puta čistila frižider i ubacila sve što je ostalo od morskih plodova. Bazirala sam se na lignjama i to svežim koje sam nabavila u supermarketu, i malo zaostalih račića koje sam ubacila u bisque.
Recept za rižoto
Ovde nema nikakve mudrosti. Generalno pisano treba da staklasto prodinstate luk, dodate pirinač i on mora staklast da bude pre nego sve glazirate vinom i dodajete „bisque“ i čistu supu od povrća (ili supu napravljenu od povrtne kocke).
Pre prvog glaziranja sam dodala sitno seckani komorač (veličine luka) i njega prodisntala zajedno sa lukom i pirinčem.
Zboq bisque-a moj rižoto nije bele boje, nego malo crvenkast tj narandžast. I naravno, bisque mu da je specifičnu aromu koja nas asocira na more.
Rižoto (1 šolja pirinča) se ne kuva više od 20 min do pola sata. Mora da bude malo „al dente“ na zub, kao i kada pripremate pastu.
Svoju kremastu strukturu dobija od putera, parmezana i one supe koju sipate, pa tako nemojte ni ovoga puta izostaviti ništa od toga.
Posle glaziranja vinom možete da ubacite i seckane lignje, a krakove samo koristite za dekoraciju i to prženjem u dosta ulja (2 sekunde najviše).
Pa hajde sada da vidimo kako ide svaki korak.