Šta videti u Sremu za jednodnevno putovanje?
Srem
Kroz Srem sam prošla nebrojano puta, ali bez nekog zadržavanja. Nikada nije bio na mojoj turističkoj karti, čak ni kao neko jednodnevno putovanje. Verovatno iz neznanja koliko je lep i interesantan.
Jednodnevno putovanje u Srem je jedno od jeftinijih putovanja. Najveći trošak odlaska u Srem je prevoz do tamo. Opcije koje imate je putovanje autobusom ili putovanje automobilom.
Srem se nalazi u zapadnom delu Srbije i Panonske nizije. Za one koji ne znaju, administrativni centar Srema je Sremska Mitrovica. Srem je dobio naziv po Sremskoj Mitrovici odnosno po antičkom gradu Sirmijumu.
Jednodnevno putovanje u Srem
Opština Pećinci i muzej hleba
Opština Pećinci se nalazi u takozvanom ravnom Sremu. Na 24 km od Beograda ili 15 km od aerodroma Nikola Tesla i to autoputem. Taman za jednodnevno putovanje.
U okviru Pećinaca ima mnogo toga da se vidi, za neke lokacije nisam ni znala da pripadaju baš toj opštini.
Za jednodnevnp putovanje ne treba propustiti:
Muzej hleba
Osnovan je 1995 godine i osnovao ga je slikar Slobodan Jeremić – deda Jeremija. Muzej je napravljen od eksponata koje je jeremija prikupljao obišavši više od 750 srpskih sela tokom poslednjih 30 godina. Sam muzej je i njegova porodična kuća. Može da se vidi ukupno 2000 predmeta od obrade zemlje do obradnog hleba. Obradni hleb je najvažniji deo muzeja, a ceo muzej je posvećen Sv.Nikoli.
Ono što je interesantno za muzej jeste da ga Jeremija i sam gradi, pa je on predstavljen kao autorsko delo slikara. Muzej izgleda kao jedna hlebna ulica od koja se sastoji iz tri celine zemlje, hleba i neba, kako su koncipirani i ciklusi Jeremijinih slika.
Zemlja – predstavljena kroz obradne mašine i alate
Hleb – kroz alat za pripremu hleba i preradu i dobijanje brašna
Nebo – kao dodir sa nebom predstavljen je preko „kapele“ koju je sagradio i oslikao Jeremija
Ulaz u muzej se naplaćuje oko 200 RSD po osobi, što i nije neka suma novca koja bi trebala da vas spreči da otkrijete koji su to ostali eksponati koji se mogu videti tamo.
Za one koji bi želeli da ostanu duže, moj predlog je da posetu Muzeju hleba upotpunite sa posetama etno kućama koje se nalaze u okviru opštine, a koje se smatraju jednima od najstarijih:
Etno kuće u Karlovčiću, Kupinovu i Ogaru.
I naravno Obedska bara koja se nalazi na samo 40 km od Beograda.
Teritorija Opštine Šid
Za šta najčešće vezujete grad Šid?
Ja za odlazak u zapadnu Evropu i prelaz državne granice.
Koliko sam samo puta prošla pored Šida putujući na zapad, a nikada se nisam zadržala duže od vremena koje je bilo potrebno preći državnu granicu.
Šid je smešten na obroncima Fruške Gore, i samo nekoliko kilometara od autoputa Beograd-Zagreb.
Srpska pravoslavna crkva
U samom centru grada svakako treba posetiti Srpsku Pravoslavnu Crkvu Svetog Nikolaja. Prvi dokumenti po kojima se svedoči postojanje ove crkve potiču iz 1774 godine. Barkona crkva čiji enterijer prelepo izgleda.
Odmah pored crkve, kako je to u davna vremena i bivalo, nalazi se i škola koja sada izgleda ovako:
Galerije
U Šidu je rođeno mnogo nama poznatih imena iz tadašnjeg kulturnog života Srbije:
Grozdana Olujić– spisateljica
a najpoznatiji među njima je i slikar
Savo Šumanović
U neposrednoj blizini pravoslavne crkve sv. Nikolaja sa njene desne strane na samo stotinak metara nalazi se i Galerija Save Šumanovića, koju svakako treba posetiti.
Galerija je osnovana 1852 godine na osnovu darovnog ugovora između majke Save Šumanovića, Perside Šumanović i grada Šida.
Ukupno broji 417 dela, od ulja na platnu do skica napravljenih u različitim tehnikama slikanja.
U blizini galerije, u ulici koja danas nosi njegovo ime nalazi se i spomen kuća Save Šumanovića.
Šid je pravi umetnički grad, pa ako volite i naivnu umestnost, odmah pored galerije Save Šumanovića nalazi se i izložbeni prostor slika u kategoriji naivne umetnosti.
U okviru Šida je i selo Privina glava gde se nalazi i istoimeni manastir iz XII veka.
Manastir Privina Glava
Danas se u manastirskom kompleksu nalaze i tri crkve: Bogorodičinog Pokrova koja je izgrađena 2004. godine, Svetog Georgija izgrađena 2006 i Uzdizanje časnog krsta sagrađena 2010. godine na brdu iznad manastira.
Iguman manastira Privina Glava je otac Gavrilo Marić, koji je vrlo omiljen u narodu jer je i delom zaslužan za izgradnju ostalih crkava u sklopu manastira.
Ako ste se ipak odluči da provedete koji više dan na ovoj lokaciji moje preporuke su da posetite i Spomen obeležje Sremski front i izvor termalne vode na samo 5 km od Šida. Ako ste potencijalni investitor i zainteresovani za termalne izvore, ovo je jedan neiskorišćen.
Osim znamenitosti sve vreme ćete prolaziti kroz netaknutu prirodu i udisati svež i čist fruškogosrki vazduh.
Opet u neposrednoj blizini, ali na drugom kraju nalazi se i selo Morovići sa istoimenim lovištem.
Titovim stazama
Lovište Morović nalazi se na severozapadu Srbije, na 100 km od Beograda i samo 5 km od graničnog prelaza Batrovci prema Hrvatskoj. Smešteno je u prelepim hrastovim šumama koje presecaju tri reke- Sava, Studva i Bosut.
Ako automobil ostavite u samom selu, do prelepog lovišta možete doći i laganom šetnjom oko 5-6km.
Lovište je poznato po tome što pripada vojnoj ustanovi Morović u okviru koje se nalaze i 2 vile i 5 bungalova za prenoćište.
Još više je poznato i po vili, Srna, građena je za bivšeg predsednika Tita, pa se samo selo vezuje za Josipa Broza Tita. Ceo ambijent vile je ukrašen vrednim lovačkim trofejima iz bogatog lovišta Morović.
U okviru kompleksa postoji i kružna staza kroz šumu za šetnju.
Gazibo za odmor
Ako ogladnite tu je i lovački restoran Košuta
Nekad je ovde boravio Tito i njegovi zvaničnici, a sada možemo i mi. Pored nas bilo je još gostiju, a ovo je njegov enterijer.
Kafa u restoranu je bila odlična i samo 80 RSD za produženi espreso bez mleka 🙂 . Cene su više nego pristupačne.
Gde i šta jesti?
Kada sam vam već spomenula hranu red je da malo i prozborimo o tome gde i šta jesti. Kafića i restorana sigurno ne manjka.
Ako želite da popijete kafu i nalazite se u Šidu, tačno preko puta crkve nalazi se jedan vrlo lep kafić u kamenu. Možete i da se predomislite za neku brzinsku klopu i pojedete ovde recimo picu.
Ja sam više za konkretne stvari. Kako smo proveli dan blizu lovišta, pa čak i bili u njemu red je i da ocenimo tu divljač koju lovci donose.
Ovoga puta nismo jeli u Košuti, mada sam sigurna da je i tamo hrana odlična. Mi smo se vratili u centar sela Morović i večerali u restoranu M&T.
Probali smo paprikaš od divljači sa palentom i kiselim kupusom i oduševili se.
Za desert su bile urmašice. Ko me zna, zna da mogu da ih jedem na kilograme, ali…..Kolač nije bio po mom ukusu, čak mislim da je i totalni promašaj, pa tako ne naručujte urmašice.
Osim hrane i pića bila i muzika, pa su se neki proveli i ovako:
Sve u svemu da zaključimo…za prevoz iz Beograda vam treba jedno 1000 RSD do 1200 RSD (što vas je više trošak je manji), za kompletan ručak oko 600 RSD, ulaznice za muzej hleba 200 RSD i galeriju 100 RSD.
Koliko god da košta, a ne košta mnogo ima se šta videti i šta doživeti u zaboravljenom Sremu.
Lepše je sa prirodom 🙂