Ženeva kakvu još niste doživeli
Dve po dve reči
Švajcarska. Ženeva.
Putovanje u Ženevu.
Ako bi vas neko pitao kako biste u dve reči opisali Ženevu, mislim da bi većina nas rekla kosmopolitski grad nalik Parisu, Londonu ili Rimu. Na ulicama skupi automobili, skupa garderoba, skupi satovi i nakit, a i skup život.
Grad novca.
Gde ima mnogo novca ima i one druge strane. Mračne četvrti naseljene emigrantima iz Azije i Afrike, pa i nekih evropskih zemalja. Mi smo imali, pre nekoliko godina, bliski susret sa nekim evropskim emigrantima kojih je puna Švajcarska. Mesecima smo nosili obeležje i to na više mesta neiživljenih mladih ljudi na svom automobilu. Srećom, pa nam iz fabrike poslaše boju da možemo da se vratimo u normalu.
Zato Ženeva i nije primarno turistička destinacija, iako ima mnogo toga da ponudi.
Na prvi pogled izgleda užurbana i dosadna, ali na kraju ispade sa dušom, ali je samo otkriva u posebnim momentima.
E pa ja sam ga izgleda potrefila taj momenat ove godine u junu.
Upoznaću vas sa Ženevinim drugim licem. Baš onim koji ujedinjuje ceo svet. Naravno, kako ja to uobičajevam pokloniću vam i video snimak pri kraju, kao i sliku bez reči, ali sa muzikom, kao nešto što je mene ostavilo bez daha na ovom putovanju u Ženevu.
Naravno neću vas lišiti ni najgeneralniji turističkim informacijama. Šta videti, kako otići, gde ići, gde prenoćiti itd..
Spoj dve duše
Muzika i ulična hrana.
Svake godine u junu se u Ženevi održava Fête de la Musique. Ove godine je bilo od 16 do 19. juna. Tih letnjih meseci u principu oko Ženevskog jezera ima dosta muzike. Pričali smo o tome i u postu o Chillonu.
Fête de la Musique je veliki festival u trajanju od 3 dana, a bine se nalaze svuda po gradu i ima ih na stotine. Tamo gde su i bine služe se ulična tradicionalna jela i piće iz svih krajeva sveta. Svega i svačega je bilo…za neka jela nikada nisam ni čula, a neka nisam smela ni da probam.
Po strukturi festival me je podsetio na naš EXIT, ali sa jednom bitnom razlikom…ovaj festival je bio i za staro i za mlado. I to ne samo da bude posećene, već su i stari i mladi učestvovali u njemu.
Bilo je muzike od 10h ujutru pa do 02h opet ujutru.
- Filmska muzika
- Klasična muzika
- Dance muzika
- Opera
- Rock
- Jazz
- Etno
- Electro i rap
- Šansone …itd..
Kako su tekle pripreme?
Za festival sam se pripremala. To je moja preporuka svima jer toliko toga ima videti da prosto bez dobre organizacije ne možete sve postići, a pogotovo ako se uzme u obzir i da su rastojanja između bina velika.
Grad je organizovao i besplatan autobuski prevoz sa lokacije na lokaciju i to je super funkcionisalo. Znači ako niste u kondiciji, možete se i motorizovati. Samo nemojte ići svojim kolima u grad, parkiranje je problem, a i o tome ću vam pričati na kraju.
Pripreme jedne Šumadinke izgledale su ovako… program u ruke i matematika….često sam se pitala i nećkala……dal’ ću vamo ili tamo…hm…toliko je bilo interesantnih pravaca, a ja samo jedna:
I najzad…deo onoga što smo videli
Krenula sam po danu, a vraćala se po noći.
U jutarnjim satima bila je muzika posvećena porodici i deci…pa sam mogla kao i ove devojčice da učestvujem u karaokama.
Vuklo me je i ja da zapevam …ali bilo je tu mnogo sveta 🙂 , za njihove uši to nije bilo najbolje rešenje.
Šetajući se od bine do bine, ako ste išli peške kao ja moglo se po nešto i videti i upoznati.
Na primer.
Ženevske ulice.
Sa desne strane na slici ispod je i muzej istorije i umetnosti:
E onda u starom delu grada sam obišla i trg Bourg du Four gde se nalazi veliki broj restorana i kafića (to vam je kao Skadarlija kod nas). Nekada je ovde, umesto svih tih kafića i restorana bila stočna pijaca.
Usput dok se šetalo uvek ste nailazili na nove bendove i nove muzičke pravce.
Ovakvih „neprijavljenih“ muzičara i bendova je bilo mnogo. Skoro na svakom ćošku se moglo videti kako su se okupili „drugari iz kraja“ koji udaraju u neke njihove tambure….mogu vam reći da je za mene ta muzika bila jedna od inspirativnijih.
Da ostanete gladni nije imalo šanse…ceo grad je bio preplavljen ovakvim štandovima. Nije bilo skupo.
Mesta za stajanje je bilo svuda, ali ko je bio brži mogao je i da sedi u nekim od najlepših parkova Evrope kao npr. ovaj par:
Tradicija na svakom ćošku
A šta se tamo jelo, a i pilo….priča kreće sada:
Riba sa roštilja…i to ne bilo koja….
Kao i na ono što smo navikli kod nas…roštilj majstor je bio glavna faca i ovde je društvo oko njega bilo veliko…
Pored ribe sa roštilja:
Velike španske i portugalske paelje od morskih plodova.
Ovo je bila neka moderna varijanta.
Račići se nisu žalili.
A ova je naginjala više ka klasici:
Imalo je svašta nešto da se pije (od vode do koktela, žestokih pića i kuvanih vina i rakija), ali mene je ovaj alkohol u kombinaciji sa kokosom oborio s’ nogu 🙂 . Jedna doza mi je sasvim bila dovoljna.
A onda za one koji nisu bili na dijeti i vole konkretne stvari…tu je baš bila jaka ponuda.
Jedan je već nestao, a tek je bilo 13h.
Tradicije su ovoga puta bile i po štandovima i u tanjiru.
Afrika…Afrika..
Kokos i banane…eno ga i mango….eto i oni spremaju mango…da su mi bila deca da im pokažem mango u kuhinji 🙂 .
Pa onda uticaj nemačke i njihove kobaje u jednoj ruci…i naravno
Pivo u drugoj ruci 🙂
Za vegane…ostade kukuruz i pečene banane 🙂 .
Bilo je i slatkiša…ja lično volim vafle sa sladoledom, seckanim voćem i čokoladom, pa sam nabasala i na njih.
A gde je Woodstock 2016?
A kada odslušate malo muzike, dobro se najedete nečije tradicije, onda kreće Woodstock.
I Šumadinka bila tamo 🙂
Tu smo malo odmorili i družili sa ostatkom sveta…a onda nastavili put pod noge jer još nismo završile.
Idemo dalje…
Na tom putu „idemo dalje“ susrećem se i sa najpoznatijom svetskom aukcijskom kućom Christies.
Čisto da biste znali gde je ko u ovom svetu…ova dva dijamnta (narandžasto -žuta) 11.96 karata….prodati su („nekome“) za 11 365 000 eura.
A onda dalje za nas kojima nije mesto na aukcijama…
Posle mladih dečkića smo svratili u katedralu Svetog Petra (Saint Peter’s Cathedral) da vidimo i oslušnemo kako zvuče orgulje.
Sve puno…jedva nađosmo mesta…
Mala noćna muzika
Noć je polako počela da pada, pa su i zvuci sa bina bili sve jači.
Hard Rock
Već tamo oko ponoći bilo je i popa, bluza i jazz-a.
Ovi veterani su poznati među Švajcarcima…i odlični su bili na bini…
Kako je moje putovanje u Ženevu izgledalo iz ugla Muzičkog festivala govori i sledeći video:
Moj najsnažniji utisak
Ono što je na mene ostavilo snažan utisak je bina sa Balkanikom, tj. balkanskom muzikom. Tu je bio i najbolji provod, gde su svi igrali, skakali i pevali.
Šta da vam kažem…bila sam kao malo dete….kiša je padala, ali mene nije bilo briga…skakala sam, pevala (više drala) igrala sve sa svojom imenjakinjom. Blata je bilo svuda po meni, a o cipelama da vam i ne pričam. Kod te bine smo bili od početka do samog kraja.
Svi oni koji nisu razumeli šta se tu dešava zastajali su i ostajali da učestvuju u svemu. Toliko je cela ta situacija i atmosfera ostavila utisak na mene. Možda i zbog toga što sam bila daleko od kuće i porodice, a ova muzika me je nekako spajala sa njima….činila mi ih je bližim….a i otkrivala je moje poreklo.
Posle toga sam mogla samo da idem kući, što sam i uradila.
Insert će vam reći više od reči….koliko je tamo bilo divno…
E sada kada sam obrisala suze…
Pišem vam neke bazične informacije kako da se organizujete i ostvarite svoje putovanje u Ženevu.
Gde i kako se snaći u Ženevi
Iako mi nije bilo primarno da vam pišem o smeštaju u Ženevi i načinu na koji ipak možete stići tamo iako je tako skupo, napisaću vam nekoliko redova i o tome kako bi imali neke smernice.
Putovanje u Ženevu
Avio kompanija EasyJet. Karte se mogu naći po vrlo povoljnim cenama, ja sam letela za 45 eura u oba pravca. Jedino ograničenje je što imate samo ručni prtljag. Mada ni to nije neko ograničenje, jer doplatom možete uneti i normalnu torbu. Što se tiče ručnog prtljaga, meni nisu kontrolisali njegovu težinu ili ne daj bože sadržaj, ali ne znači da to ne rade.
Prenoćište
Kako je to jedan mondenski grad, takve su i cene hotela. Više ima onih za skuplji džep. Mada, ako se potrudite naćićete nešto i po sopstvenoj dubini. O tome sam vam pričala još po obilasku zamka Chillon.
Cene, naravno zavise od doba godine koji želite da provedete u Švajcarskoj, broja gostiju, hotela, od toga da li želite da iznajmite celu kuću samo za sebe, samo jednu sobu, da delite sobu sa nekim…itd…Opcija ima na hiljade, ali da se razumemo koliko para toliko muzike. Sobe u privatnom smeštaju mogu da se nađu i za 20-30 eura po noći.
Za ljubitelje hostela ima i toga. Vidi ovde.
Najluksuzniji i ujedno i najstariji hotel je Beau Rivage. On ujedno ima i bogatu istoriju. Austrijska carica Sisi izbodena je na smrt prilikom izlaska iz ovog hotela, takođe rođena je i Čehoslovačka u istom hotelu.
Gradski prevoz
Osnovno pravilo glasi NE ŠVERCUJ SE, SKUPO JE.
Umesto toga ima..
Tramvaj. Trolejbus. Voz. Bus, pa i čamci.
Sve se to zove jednim imenom UNIRESO. U zavisnosti u kom pravcu se krećete, koristite i odgovarajući prevoz. Samo radi poređenja vozna karta u trajanju od sat vremena (zona grada) košta 3 CHF, ista dnevna karta košta 10 CHF. Odnos CHF i Eura je u ovom trenutku isti.
Ono što je jako interesantno, ako ste zaboravili da kupite kartu ili ste trčali da stignete na prevoz što se neretko dešava, kartu možete kupiti i SMS-om.
Rent a car
Ubedljivo najjeftiniji ren a car je PatrikLocation. Probala i koristila, a pisala vam o tome ovde.
Parking u gradu
Grad je podeljen po zonama.
Bela zona, ograničena na 90 min, 2,8 CHF po satu.
Plava zona je besplatan parking za rezidente, a za ostale je besplatan samo prvih 89 min. Tako da, ako imate rent a car, a želite da se parkirate u plavoj zoni preko noći….e pa bato..NE MOŽE.
Nemojte me pitati kako sam ostavljala i parkirala svoj rent a car…..imala sam sreće…samo to…
Žutu zonu najčešće koriste dobavljači.
Crvena zona je zona slobodnog parkiranja do 15 h. Treba da imate crveni disk za parkiranje koji se nabavlja u banci, turističkim kancelarijama ili policiji.
Sve u svemu, otvorite oči prilikom parkiranja.
Zona diplomatije
Ako niste znali sedište UNHCR-a, WHO-a (Svetska zdravstvena organizacija), ILO-a (Međunarodna organizacija rada), WTO-a (Svetska trgovinska organizacija) , Crvenog krsta i WEF-a (Svetski ekonomski forum) se nalazi baš u Ženevi.
Šta još videti?
- Jet d’Eau u samom centru, nema šanse da ga omašite ako bacite pogled u pravcu jezera. Impozantna visina mlaza od 140 m i oko 500 l vode koja protekne u sekundi.
- Cvetni sat na glavnom kružnom toku u centru grada, a u neposrednoj blizini Jet d’Eau.
- Patek Philippeu – za ljubitelje satova tu je i muzej najpoznatijeg evropskog proizvođača satova čiji satovi imaju milionski vrednost. Ulaz je oko 10 CHF.
- Saint Peter’s Cathedral and Old town
- Ako još niste osetili „dolce vita“ treba da idete u Carouge.
- Ženevska crkva na glavnoj železničkoj stanici
- A onda u romantičnu šetnju Versoix i osetiti jezero sa strane predgrađa.
- Jezero Laman ili Ženevsko jezero, na kome se nalazi i zamak Chillon.
- Botaničku baštu jedna od lepših u svetu.
- Zid reformacije – nalazi se u univerzitetskom dvorištu
- Francusku pijacu, koja je samo nekoliko kilometara udaljena od Geneve, Ferney Voltaire,
- Grad Annecy na jezeru,
- Južnu Burgindiju
- Selo Gruyere i naučiti kako se pravi sir
- Osetiti Carouge, predgrađe Ženeve
- Fabrike čokolade (i to dve)
Srećan vam put i uživajte u svakom trenutku!