Putovanje u Karlove Vari sinonim za stil i otmenost
Utisak putovanja
Karlove Vari za mene ovogodišnje otkriće. Prvi put u njima, prvi put uživala u tako bogatoj i očuvanoj arhitekturi punoj živopisnih boja. Ovo mesto je za mene utisak celokupnog putovanja.
Na kraju ove priče, želela bih da čujem kakav je utisak ovo mesto ostavilo na vas ♥.
Putovanje u Karlove Vari
Karlove Vari se ubrajaju u najpoznatije banje (dvanaest glavnih izvora i još tri stotine manjih izvora bogatih mineralima) na svetu i smatraju se sinonimom za stil i otmenost.
Takođe, dvadeset i prvi film James Bond „Casino Royal“ sniman je u Karlovim Varima. Da ne pominjem i to da su u prošlosti osim kraljevskih porodica tu boravili Mocart, Gete, Kafka, Betoven, Kazanova i mnogi drugi.
Pored njihovih bista i spomenika prolazila sam šetajući se parkovima Karlovih Vari. Svaka bista imala je svoju kratku priču.
Kako je dobio ime?
Sam grad je dobio ime po kralju Bohemije (tadašnje Češke) Karlu IV. Kako je Karlo IV u opšte došao na ideju da ovde sagradi banju napisane su mnoge legende.
Jedna koja je po meni najverovatnija jeste da je Karlo bolovao od kostobolje. Namazao je ruke blatom i bol je odjednom nestala. Nakon toga je izdao nalog da se uz reku Teplu sagradi lečilište.
Kada ga je najbolje posetiti?
Karlove Vari su atraktivne za posetu tokom čitave godine, ali možda je juli mesec najživlji jer se održava Međunarodni filmski festival.
Must see
Šetnja uz reku Teplu u čijoj dolini se nalaze Karlove Vari. Sve se nalazi uz nju.
Mlinsku kolonadu sa 124 stuba, a koja se proteže na 5 izvora. Toliko je velika da se proteže duž skoro cele jedne strane ulice (vidi se deo sa desne strane gornje slike).
Kolonada Vrdelni (iz njega voda neprekidno teče još od XIII veka), sa mlazom koji izbacuje vodu 14m u vis. Temperatura vode ide i do 73°C na nekim izvorima.
Probajte vodu!
Sva voda je za degustaciju i degustira se iz porcelanskih posuda karakterističnog izgleda.
Ono što sam saznala za vodu je da vrlo utiče na probavu, pa su nam se oči vrlo iskolačile (ne samo meni 🙂 ) kada su pojedinci počeli da ispijaju i ispijaju na litre te vode, a put ipak autobusom treba da se nastavi dalje 🙂 .
Da li bi vi smeli da degustirate vodu od 64°C ?
Ja nisam bila hrabra ovoga puta. Tu titulu je u Karlovim Varima svakako poneo naš Sale 🙂 .
Ikone i freske iz prelepe ruske pravoslavne crkve svetog Pavla iz 1887.
Mislim da slika govori više od reči. Ja lepšu crkvu u životu nisam videla.
Očaravajući detalji zgrada iz XIX i XX veka koji krase bulevare:
Grand hotel Pup – gde je i sniman gore pomenuti agent 007. Možete u povratku napraviti i pauzu za kafu ili ručak u njemu.
Natpise na zgradama duž bulevara koji su nagoveštavali (a kako sam čula) gde je ko boravio od poznatih npr. u ovom slučaju Mozart:
Ono po čemu su poznati: Brojne prodavnice nadaleko poznatog Moser kristala
i češkog porcelana, gde se mogu kupiti vrlo kvalitetni suveniri:
Market u Karlovim Varima
Kakav bi bio moj celokupan doživljaj ovog prelepog grada, ako ne bih posetila i njegovu uličnu prelepu i bogatu pijacu, ne propustite je ni vi:
Šta jesti?
Večno pitanje šta jesti kada se umorite od sve šetnje.
Duž reke ima dosta restorana i veselih domaćica, evo jedne:
Na meni-u neibežna štrudla, po deseti put. Ta štrudla putujući po ovoj Evropi ima da mi izađe na nos iako je vrlo ukusna i samo zove moje gladne oči 🙂 .
Klasičan ručak koji možete da imate u nekim od restorana, a sastoji se iz nekog variva u ovom slučaju pirinač i dinstanog mesa u sosu od blendiranog povrća (kao i u Pragu).
Kuhinja dosta podseća na češku, sa malim varijacijama u začinima i eventualno prilozima.
Ulična hrana je vrlo dostupna. Na svakom koraku možete da zastanete i nešto prezalogajite:
Uvek su tu neke kobasice, voljte ljute voljte one što nisu (ja sam uvek za ljute, otvaraju apetit 🙂 ).
Ljute pa se crvene 🙂
Izbora uvek ima (meso, meso, meso 🙂 ):
Krompir sa lukom, krompir sa šunkom, krompir…krompir i opet krompir (kao i u Pragu)
Poznati su i po…
Karlove Vari su nadaleko poznate i po Lazenskim Oplatkama (Oplatky) ili oblandama, različitih ukusa. To je u stvari nešto između oblandi i nefilovanih napolitanki. Mnogi smo ih jeli šetajući gradom. Odlično hrskaju. Ja ne bih bila ja, da ih ne kupim za poneti, kako bih sa vama podelila neki ukusno dezert kasnije za evociranje uspomena.
Ne propustite da probate i kupite Becherovku koja je poznata pod nazivom „13 izvor“ 🙂 . Onaj ko je bio u Karlovim Varima, a nije probao niti kupio Becherovku, to je isto kao da tamo nije ni bio. Becherovka je nešto sličnog ukusa kao Pelinkovac i slična pića. Tradicionalno češko, koje se baš proizvodi u Karlovim Varima.
I na kraju posle svega, ne zaboravite da uživate u nekim od wellness centara 🙂 . Mislim da hotele i wellness centre ne treba posebno naglašavati, jer u koji god da svratite osećaćete se kraljevski :), a takve su i cene 🙂 .