Kako smo uspešno motivisali decu za odmor u prirodi?
Verovatno ste već bili, ili ste sada ili ćete tek biti u ovakvoj situaciji (samo je pitanje trenutka) kada ne znate kako da motivišete vašu decu da više vremena provode u druženju sa prirodom umesto gledanja u telefone i tablete. Ja sam jedna od tih „očajnih“ majki koje ne znaju šta sve nisu primenile kako bi ih na nekoliko sati, pa makar i silom izvukle iz kuće. Nekada mi se činilo da svi moji pokušaju njihovog motivisanja rade protiv mene. Što su deca starija to je problem veći.
Kako smo uspešno motivisali decu?
Na osnovu mog iskustva ovo su neke stvari koje su palile:
- Jednostavno sam ih samo okupila i rekla „idemo, danas je dan za odlazak u prirodu“ .
- A onda tamo, na sve načine (nekada bi me samo oduvali, ali vremenom se priklone) pokušala da ih motivišem da postavljaju pitanja u vezi onoga što vide. Morate ipak imati nekih mogućnosti za neko istraživanje.
- Često sam birala putovanje i boravak pored vode jer na to deca nevezano za uzrast uvek rado pristaju. Ako uz to još ima pecanja motivacija za putovanje je veća.
- Sakupljala sam i punila kuću raznim đakonijama koje smo našli tamo gde smo išli. A onda po povratku smo pravili mnoge interesantne predmete i rezimirali sve što smo videli i čuli. Zato mi je sada kuća puna kamenčića i školjki 🙂 .
- Šargarepa je ponekad neizbežan element motivacije, kad ponestanu razumniji načini.
Jedan od tih pokušaja da im učinim dan drugačijim u odnosu na sve one dane koje provode za telefonima, ipad -ovima i računarima je bila i ona organizacija puta u Šabac i ova poseta Zasavici.
Sve ono što smo uspeli videti, naučiti, degustirati i dobro provesti u Zasavici sa decom, napisala sam u ovom postu.
Izlet u Zasavici
Zasavica je nam je bila druga tačka na putovanju koje smo organizovali kroz Mačvu. Ovo je praktično nastavak posta kako smo se proveli sa tinedžerima u Šapcu.

Šabac-Zasavica oko 40 km lagane vožnje kolima ili busom kao mi. Dobro je obeleženo tako da nema šanse da se omaši. Pred sam ulaz u rezervat nalazi se i najlepši kamp u Srbiji. Stvarno su se potrudili i može da parira bilo kom drugom modernom kampu u Evropi. Bravo za nas!
Kada je najbolje putovati za Zasavicu?
Bilo kada samo da ne pada kiša, jer je celokupan teren u pašnjacima, pa bi se uvalili u blato do kolena.
Šta sve možemo videti i raditi u Zasavici?
Odlično mesto za decu, kratak odmor, rekreaciju, plovidbu, osmatranje i proučavanje prirode. Mogu se videti retke biljne i životinjske zajednice. Za ribolovce, takođe je obezbeđeno mesto uz pecanje šarana i štuke.
Može da se i jede i pije, potroši po neki dinar. Čuje po neka pametna rečenica od strane ljudi koji su svoj život vezali za Zasavicu. Naš pripovedač i entuzijasta Mihajlo, nas je na najbolji mogući način upoznao sa rezervatom i to vožnjom brodom.
Šta sve ima u okviru kompleksa?
Dvorište
Sam kompleks rezervata je prilično veliki oko 300ha. U njemu se nalazi: drvena građevina sa tornjem sa kojeg se pruža prelepi pogled na sam rezervat. Prodavnica sa suvenirima, sirom od magarećeg mleka (jako skupo, ali i lekovito-jačanje imuniteta, rešavanje problema sa kožom), kobasice od magarca i mangulice, a može da se kupi i domaći pršut i čvarci. Bilo je i domaće rakije da se zalije. Putovanje ne samo da nam je bilo interesantno nego i ukusno. U zavisnosti od sopstvene dubine džepa, smo se i opremili na povratku kuću (nosila se kobasica, rakija, ređe sir).

Odmah pored tornja nalazi se i „Bircuz kod dabra“ gde može da se i pojede i popije po nešto. Bašta bircuza izgleda odlično, sve široko i prostrano na zelenoj površini. Čak i roditelji sa malom decom mogu malo da predahnu i odmore. Napravljeno je i jedno lepo igralište.

Dvorište je prepuno etno kućicama gde su izloženi stari kućni i poljoprivredni predmeti sa kraja XIX veka.

Zoološki vrt
Veliki zoološki vrt (ili štale) sa domaćim životinjama je bio interesantan čak i našim tinejdžerima. Koze, krave, ovce itd. Iako su se snebivali u prvi mah, posle toga su jurili za magarcima i mazili ih.

Uočeni su.

Uspeli smo da se opustimo i dodirnemo životinju. Mali korak za čoveka, ali veliki za tinejdžera.

Ala sam rundav 🙂 , ali redovno idem kod frizera.


I mi imamo našu Milku. Mislim, mi ih ipak imamo više…

Šta ako nas uhvati mrak u Zasavici?
Moguće je i noćenje sa doručkom. Doručak klasičan „jak seljački“, jaja i slanina, ali ovoga puta zdravija varijanta slanina od mangulice. Sve je sa ukusom zdravog izbora.
Kako je sve nastalo?
Na mestu današnje Zasavice tekle su dve reke Drina i Sava koje su u međuvremenu napustila svoja korita i za sobom ostavile močvaru oko 1850ha. Dubina vode je oko 3m, a ispod vode nalazi se mulj i do 8m dubine.

Iako je tu nekada bila reka Sava, ona nema nikakav uticaj na vodni režim u Zasavici, već je za to odgovrona i glavom i bradom Drina.
Koji je pravi način da doživite Zasavicu?
Naš izbor je bio jednočasovna vožnja brodom „Umbra„, koji vas vozi samo po delu koji je dozvoljen za turiste.
Na tom putovanju močvarom Mihajlo nas je podučio mnogim interesantnim stvarima. Zasavica je u stvari njegova porodica. On sa njom ustaje, živi i spava.

Po njegovim beleškama Zasavica ima oko 680 do sada identifikovanih biljnih vrsta, od kojih je najznačajnija Aldrovanda vesiculosa, biljka mesožderka. Hrani se insektima i vrlo je pokretljiva.



214 vrsta ptica. Najznačajniji je Orao belorepan sa rasponom krila od 2,5m, međutim nije i najveći u Evropi. To mesto zauzima Beloglavi sup, raspon krila preko 3m.
Najvažnija riba je Umbra Krameri po kojoj je i brod kojim smo se vozili dobio ime. To su ribe dvodihalice, koje se ukopaju u blato kada vodostaj opadne i dišu kiseonik.
Dabar se ponovo vratio. Sada ih ima oko 70 primeraka. Mi smo imali tu sreću pa smo toga dana videli jednoga. To je za našu decu bio više nego događaj toga dana.
Dabra smo i hranili.

Pogled sa močvare.
Ostale interesante životinje koje se mogu videti u kontinetalnom delu rezervata su: podolsko goveče (koje se više upotrebljavalo za rad, nego za proizvodnju mleka), mangulica koja se najviše gaji u Mađarskoj gde je i zaštićena vrsta, krave, ovce..
Podolsko goveče
Po koja žabica i dosta lokvanja
Za ukras dvorišta i labudovi. Ovo je bio jedan sa polomljenim krilom, oko koga su se deca vrlo zainteresovala kako mu najefikasnije pomoći u oporavku. Tu sam se ponadala da ipak još uvek postoji ta konekcija između tinejdžera i prirode.
Nakon vožnje Umbrom smo se oprostili od našeg Mihajla. Rekao nam je i naučio nas je mnogo, ali da je bilo vremena, mogao je da priča još dugo o životu u močvari. Svaka rečenica bila je izgovorena sa puno ljubavi i punim srcem. To se danas retko nalazi.
Kako Zasavicu doživljavaju ptice?
Ptičija perspektiva
Foto i video blog putovanja sa ukusom mangulice i magarećeg mleka







Za one koji žele da znaju više
Nakon osveženja u Bircuzu kod dabra se naša poseta Zasavici i završila, a onda je usledila naša šargarepa.
Šargarepa
Kako je bio lep i sunčan dan, naš „mito“ je bio kupanje u termalnim bazenima. Vodili smo ih u Aqua Park Termalna rivijera u Bogatiću. Obećali smo im i tobogane, ali nažalost nismo ih zatekli. Ono što smo videli više je ličilo na baby igralište. Što se tiče sadržaja osim tobogana sve ostalo ima: restoran gde može lepo da se jede, ležaljke, suncobrani, otvoreni, zatvoreni bazeni, svlačionice i kupatila (više o aqua parku).
Na sreću mi smo se svoje kupanje završili pre nego što su se sastavili i nebo i zemlja.

Neki su se snašli i pobegli u zatvoreni deo.
A mi ostali smo već bili u kafani i sve to posmatrali siti i obučeni.
A kako se tamo jelo?
Kada sam se okrenula da slikam i preporuku iz restorana, imala sam šta i da vidim….prazne tanjire.
Znači vešalica i rebarca su zadovoljile ukuse naših tinejdžera.

Da li smo na kraju uspeli da provedemo jedan kvalitetan dan na putovanju punom različitih ukusa slika govori više od reči 🙂 .
Kako su ušli u autobus, svež vazduh i aktivnosti u prirodi su učinili svoje.

Vredi li Zasavica truda ovog putovanja pogledajte ovde: