Top 15+ atrakcija koje morate posetiti, Kefalonija II deo
Ako niste do sada pročitali prvi deo vodiča za letovanje u Grčkoj i to Kefaloniji predlažem da to učinite sada i ovde kako bi vam se sve kockice posložile do konačne odluke.
Koje su to sve atrakcije koje možete da obiđete na letovanju u Grčkoj otkriću vam u narednim redovima.
Do najsitnijih detalja šta sve može da se radi i vidi na Kefaloniji i zašto je ona toliko interesantna destinacija za hiljade turista.
Rekli smo da je obilaske najbolje podeliti po danima, a sve između iskoristiti za plažiranje, kafiće i ostale hedonističke sadržaje 🙂 .
Kefalonija i njene atrakcije
I DAN
Deo zapadne obale i poluostrvo Paliki
Lassi
Malo mesto sa dosta peščanih plaža i uvala. Ima jednu glavnu ulicu u kojoj se sve nalazi od prodavnice do restorana.
Pored jedne od plaža u centru Lassi-a nalazi se i ova kamenita prirodna atrakcija, stvorena snagom vode i talasa.
Potrebno zadržavanje radi slikanja, mada postoji i restorančić na plaži, je oko 10-15 minuta.
Svetionik Sv. Theodora
Prvi podignut je takođe od strane Engleza 1821. Kako je Kefalonija vrlo trusno područije ovaj svetionik je bio rušen i izgrađivan tri puta.
Svetionik poseduje jednu romantičnu crtu i predstavlja mesto sastanka zaljubljenih parova. Takođe najlepše fotografije sa venčanja se upravo prave na tom mestu.
Pa onda je Kefalonija idealno mesto za medeni mesec 🙂 ili da barem napravite prvi korak ka zajedničkom životu 🙂 .
Sa svetionika se pruža i prelepi pogled na drugi najveći grad Lixouri ka kome smo se uputili, obala preko puta.
Potrebno vam je 15 minuta za slikanje.
Katavotres
Prirodni fenomen koji se nalazi nedaleko od svetionika. Stotinama godina nije se znalo kuda morska voda ponire i odlazi sa tog mesta. Tek u novije vreme otkriveno je da voda pravi krug ispod ostrva sve do jezera Melissani. Lepo mesto za jutarnju kafu i nekoliko fotografija za uspomenu, pa vam treba ne više od 20 minuta da provedete tu.
Ovo mesto je bilo rezervisano za moju kafu 🙂
Argostoli
Najveći grad i prestonica Kefalonije. Iako sam bila smeštena u Lassi-u skoro svako veče smo pešačili po 5 km u jednom pravcu do Argostolija. Tamo možete da idete u shopping, dobro da jedete jer ima veliki izbor restorana i kafića, posetite Arheološki muzej, pa i neke druge muzeje.
Duž obale nalazi se prelepo šetalište gde možete uveče da sednete i gledate u prelepo zvezdano nebo. A tek ću vam pokazati kako zalasci sunca izgledaju na Kefaloniji.
Možete da posetite i pravoslavnu grčku crkvu u centru grada, nalazi se u samoj pešačkoj zoni.
U Argostoliju se nalazi i prelepi Drapano most koji su sagradili Englezi, a koji spaja dve obale. Ne tako ni kratak, ali i vrlo interesantan doživljaj za prelazak.
U Argostoliu, ako poranite ali i uz malo sreće duž obale na gradskim plažama možete da sretnete i gospođe Kornjače.
Farsa
Selo duhova.
Malo selo u brdima koje je stradalo u najvećem zemljitresu koji je ikada pogodio Kefaloniju, još 1953. Sve su kuće bile sravnjene sa zemljom, tako da ih meštani nisu ni obnavljali, već su gradili nove bliže obali (uporedite gornji i donji deo slike). Posle tog zemljotresa ostrvo tj kopno se podiglo za 60 cm.
Lixouri
Sada smo već prešli na poluostrvo Paliki gde se nalazi i ovaj drugi po veličini grad na Kefaloniji.
Do ovog grada može da se dođe i direktno trajektom iz Argostolia, vožnja traje nekih 20 tak minuta.
Kipouria manastir
Poznat je još kao i Veranda Jonskog mora. Nalazi se na zapadnoj strani poluostrva na litici iznad mora i deluje kao da je baš tu kraj sveta.
Nažalost nisam uspela da uđem u manastir jer je iz nekog razloga tog dana bio zatvoren, ali smo mi kao i svi radoznali turisti virili kroz kapije i ograde.
Ono što sam uspela tom prilikom da vidim delovalo mi je prilično zapušteno.
II DAN
Krećemo se od Lassia pa kroz centralni deo ostrva do istočne obale.
Ovo je možda i najinteresantnije i najvažnije putovanje kroz Kefaloniju.
Tvrđava Sv. Đorđa
Prvobitna prestonica Lefkade od koje su ostale samo ruševine. Nije sređena, ali može da se prošeta kroz i oko nje. Delovi terena su po malo klizavi, pa treba samo malo povesti računa o tome.
Pogled sa tvrđave na sela ispod.
Pored tvrđave se nalazi selo Castro vrlo interesantne arhitekture. Na Kefaloniji je engleski uticaj jači nego na ostalim ostrvima.
Selo Castro je za mene postalo poznato i po odličnim kolačima, a priča o kolačima će biti kao iznenađenje 🙂
Manastir Sv. Gerasima
Posvećena je Gerasimu, svecu, čudotvorcu i zaštitniku Kefalonije. Poznato je da je Sv. Gerasim pomagao mentalno obolelim osobama i zato ga je narod voleo i poštovao.
Dvorište i manastirske zgrade.
Unutrašnjost glavne manastirske zgrade.
U okviru manastrira nalazi se i pećina gde je provodio vreme Sv. Gerasim. Ulaz u pećinu nije baš ohrabrujući, silazi se niz strme merdevine, pa treba paziti. Ja lično nisam smela da se spustim, mada kao što vidite ima ih hrabrih 🙂 .
Mošti Sv. Gerasima se nalaze takođe u okviru manastira. Čak se mogu i videti. Ako na primer posetite manastir nedeljom velike su šanse da imate mogućnost za celivanje moštiju.
Malo izgleda strašno, ali opet je vredno videti.
Vinarija Robola
Nalazi se na samo 500 m od manastira Sv.Gerasima. To je i najpoznatija vinarija sa Kefalonije, brand Kefalonije.
Ako ste se odlučili da dodšete do fabrike svakako je možete i obići i kupiti po neki proizvod po vrlo popularnim cenama.
Vinarija Robola je poznata po belim vinima. Obavezno ih probajte, barem kada budete obilazili vinariju.
Drogarati pećina
Na putu ka Samiu nalazi se i ova pećina. Ako ste zimogrožljivi obavezno ponesite nešto da se ogrnete jer temperatura u pećini je 18°C. Ono na šta treba da se pripremite je i 200 stepenika, 100 do prve pećinske dvorane i 100 stepenika do druge dvorane.
Pećinske dvorane su vrlo akustične, pa su korišćene za koncerte u izvođenju operskih pevača. Najpoznatija grčka operska pevačica, Marija Kalas, pevala je u Drogarati pećini.
Sami
Od pećine mi smo odabrali put Samia.
Najveća luka na Kefaloniji gde dolaze i odlaze svi glavni trajakti. Pored ove luke ima i jedna manja u Porosu. Tu je sniman i film Mandolina kapetana Korelia. Veliki broj restorana duž marine gde se može uživati u tradicionalnim grćkim specijalitetima.Melissani jezero i pećina
Duž ulučica samog frada može se pronaći veliki broj suvenir prodavnica i prodavnica sa zdravim i prirodnim proizvodima.
Čuveni grčki luk
Melissani jezero i pećina
Posle Sami-a, malo smo se vratili ka Karavomilosu i jezeru Melissani.
Za mene i najlepši doživljaj na Kefaloniji je bio obilazak pećine i jezera Melissani. Jezero nestvarno negde plave, negde zelene boje. Ovde ću sa vama podeliti najviše slika jer govore više od reči i jače dočaravaju nestvaran prizor.
Od 1953 godine, posle velikog zemljotresa koji je pogodio Kefaloniju, Melissani jezero je prestalo da bude i pećina. Krov se obrušio, odnosno zemlja se otvorila, pa tako iznad samog jezera postoji otvor. Tako jezero Melissani u letnjim danima obasjava i jaka sunčeva svetlost.
Melissani jezero je u sezoni vrlo posećeno, pa se naoružajte živcima jer ćete sigurno čekati neko vreme na svoj čamac iako ih ima desetak.
Ovo je bio i moj gondolier, grčki slatkiš 😉
Tom prilikom smo čuli i legendu kako je jezero Melissani dobilo ime. Po toj legendi postojala je pastirica po imenu Melisante koja je bila zaljubljena u momka iz Samia. Međutim, ljubav je bila neuzvraćena zbog čega se ona bacila u jezer.
IV DAN
Jug ostrva. Ovde smo se najviše kupali i kafenisali.
Na potezu od Lassia do Lourdate možete da svratite do sela Metaxata, Kourkpumelata, pa i Svornata. To su sve mala sela gde se engleski uticaj vidi po najviše.
Ako niste znali kako izgledaju kefalonijske banane imate sada priliku da ih upoznate 🙂
Prelepo sređene kućice i još lepša dvorišta.
Niste ni slutili da je i Lord Bayron voleo da posećuje Kefaloniju. Sećate se Lord Bayrona iz posta o zamku Chillon.
U znak sećanja na njegove posete podignuta mu je i bista.
Ovo smo Lord Bayron i ja 🙂
Dalje od Lourdate do Porosa su pretežno plaže koje ne treba da zaobiđete. Sve su peščani i dugački žalovi, ali o tome ćemo u narednom postu.
Skala
Skala je za mene jedna od opcija gde se smestiti. Većina kuća za odmor i hotela je duž obale, tako da vam je plaža samo preko ulice. U tom regionu imate i peskovite i plaže sa sitnijim kamenčićima. Ako vas brine koliko su ti kamenčići sitni, samo ću vam reći da u opšte nisu problem za hodanje 🙂 .
Duž šetališta ima mnogo restorana, prodavnica tako da imate sve svoje potrebe zadovoljene.
Poros
Poros je druga važna luka na Kefaloniji. Međutim, iako je tako važna tačka na karti Kefalonije nije tako gusto naseljena. Ono što je mene razočaralo jeste da ima dosta napuštenih zgrada u samom centru Porosa. To je mesto i za jedriličare, možete nabaviti vez, vodu i otići do obližnje prodavnice po hranu, a na pojedinim mestima možete dopuniti i struju.
Poros još pamtim po dobrim palačinkama, sladoledu i wafflima. A u klasičnim grčkim restoranima sa kariranim stoljnjacima jede se odličan giros i souvlaki.
Ali o hrani i šta jesti na Kefaloniji ćemo u nekom od narednih postova.
IV DAN
Moderni sever
Postoje dve opcije za put ka severu ostrva, ako idete iz Lassi-a. Jedna je preko Argostolia i Farse, pa onda ka Myrtosu tj mesta Divarata. Druga opcija je da zaobiđete Farsu i skrenete ranije na sever preko Davgate pa opet do Divarate. Ako idete iz pravca Skale, Porosa i Sami-a dolazite do Ag. Efimie, aonda opet raskrsnica Divartata.
Svi putevi vode u Divertatu 🙂 .
Na putu ka severu nalazi se i čuvena plaža Myrtos, ali i o tome kasnije.
Od Lassi-a do Fiskarda ima dva sata neprekidne vožnje, od prilike 60 km.
Moja ruta je bila iz Lassi-a prvo do Fiskarda, a onda u povratku do Asosa i Myrtos plaže pa kući. Na tom povratku ako još imate elana možete ponovo posetiti Argostoli što smo i mi uradili.
Fiskardo
Najskuplji grad na Kefaloniji. Mesto gde dolaze jedriličari i svi oni koji vole nautiku. Mesto gde pristaju dnevni trajekti sa Lefkade i Ithake puni turista.
Restorani i šetalište duž marine.
Veliki broj prodavnica suvenira, poslastičarnica i prodavnica prehrambene robe možete naći u ovom gradu. Za ljubitelje nautike i neke od najbolje snabdevenih prodavnica nautičkom robom. Za fancy grad, fancy su i cene 🙂 . Ovde ste da vidite i budete viđeni 🙂 .
Asos
Na povratku kući svratili smo i do Asosa. Mesto Asos nalazi se na samoj prevlaci, pogledajte sliku.
Prelepo selo, sa tradicionalnom grčkom mediteranskom arhitekturom.
Obala Asosa je najvećim svojim delom kamenita, ali postoji i jedna manje plaža gde možete da se bućnete ako baš ne možete da izdržite vrućinu.
Na samom poluostrvu nalazi se i drugo najveće utvrđenje koje sagrađeno kao odbrambeni mehanizam u prošla vremena. Oko tvrđave može da se prošeta, postoji lepo sređen park i za svaku je preporuku ako ste već stigli dovde.
Nakon Asosa se ide na neku od plaža npr Myrtos, pa kući.
Nadam se da ste uživali u ovom proputovanju kroz Kefaloniju 🙂 .